• lab

  lab

 • 8c20b3d5748e495f84b4f8084a752db7

  8c20b3d5748e495f84b4f8084a752db7

نتایج غیر طبیعی تست عملکرد کبد همیشه نشان دهنده بیماری کبدی نیست. دکتر شما می‌تواند نتایج را برای شما تفسیر کند. با انجام تست عملکرد کبد شما می‌توانید از سلامت کبد خود با اندازه گیری سطح پروتئین، آنزیم‌های کبدی و بیلی روبین در خون مطمئن شوید.

تست های مرتبط با عملکرد کبد در موارد زیر توصیه می‌شود:

 • بررسی آسیب‌های عفونت‌های کبدی، مانندهپاتیت B و هپاتیت C
 • برای نظارت بر عوارض جانبی برخی از داروهایی که بر عملکرد کبد تأثیر می‌گذارد
 • اگر شما در حال حاضر بیماری کبدی دارید، برای نظارت بر بیماری و بررسی روند درمان بیماری می‌توانید از این تست عملکرد کبد کمک بگیرید
 • اگر در معرض علائم اختلال کبدی هستید
 • اگر شرایط خاصی از قبیل تری گلیسیرید بالا،دیابت، فشار خون بالا یا کم خونی هستید
 • اگر الکل مصرف می‌کنید
 • اگربیماری صفراوی دارید

انواع آزمایش ها 

تست‌های آنزیمی کبد شامل ALT، AST، آلکالن فسفاتاز و تست‌های عملکرد واقعی کبدی  شامل PT،INR، آلبومین، بیلی روبین است. تست‌های خاص می‌توانند جنبه‌های مختلف عملکرد کبدی را بازتاب دهند.

تست عملکرد کبد سطح آنزیم‌های خاص و پروتئین‌های موجود در خون را بررسی می‌کند. سطوح بالاتر یا پایین‌تر از حد طبیعی می‌تواند مشکلات کبدی را نشان دهد. برخی از آزمایش‌های معمول کبد عبارت‌اند از:

آلانین ترانس آمیناز ALT: یک آنزیم موجود در کبد است که به بدن شما کمک می‌کند پروتئین را متابولیزه کند. هنگامی که کبد آسیب دیده باشد، ALT به جریان خون آزاد می‌شود و سطح آن افزایش می‌یابد.

ترانس آمیناز آسپارتات AST: آنزیمی است که به متابولیزه کردن اسید آمینه آلانین کمک می‌کند؛ مانند ALT، AST به طور معمول در خون در سطح پایین قرار دارد. افزایش سطح AST ممکن است آسیب کبدی یا بیماری یا آسیب عضلانی را نشان دهد.

آلکالین فسفاتاز ALP : ALP یک آنزیم در کبد، مجرای صفراوی و استخوان است. سطوح بالاتر از حد نرمال ALP ممکن است علت آسیب یا بیماری کبد را مشخص کند، مانند مجاری صفراوی مسدود شده یا برخی بیماری‌های استخوانی.

آلبومین: آلبومین یکی از پروتئین‌هایی است که در کبد ساخته می‌شود. بدن شما نیاز به این پروتئین‌ها برای مبارزه با عفونت‌ها و انجام وظایف دیگر دارد. سطح آلبومین و کل پروتئین کمتر از حد معمول ممکن است نشان دهنده آسیب یا بیماری کبدی باشد.

 

بیلی‌روبین: ماده‌ای است که در طول تجزیه عادی گلبول‌های قرمز ایجاد می‌شود. بیلی‌روبین از طریق کبد به مدفوع دفع می‌شود. سطح بالایی از بیلی روبین (زردی) ممکن است آسیب کبدی یا بیماری کبدی یا برخی از انواع آنمی را نشان دهد.

گاما گلوتامیل ترانسفراز GGT : GGT یک آنزیم خونی است. سطوح بالاتر از حد طبیعی ممکن است آسیب کبدی یا مجرای صفرا را نشان دهد.

L-lactate dehydrogenase (LD) :LD آنزیمی است که در کبد یافت می‌شود. سطح بالایی ممکن است آسیب کبدی را نشان دهد اما می‌تواند در بسیاری از اختلالات دیگر افزایش یابد.

زمان پروترومبین PT : PT زماني است که خون لخته می‌شود. افزایش PT ممکن است آسیب کبدی را نشان دهد.

نتایج غیر طبیعی در هر یک از این آزمایشات کبدی به طور معمول نیاز به پیگیری برای تعیین علت ناهنجاری دارد. این آنزیم‌ها نیز در مکان های دیگر علاوه بر کبد یافت می‌شوند. در مورد نتایج آزمایش عملکرد کبد و اینکه چه چیزی ممکن است برای شما مهم باشد، با پزشک خود صحبت کنید.

 

 

قرارملاقات

  Mail is not sent.   Your email has been sent.
 

خدمات آزمایشگاه

در کنارتان امروز مراقبتان تا همیشه

icon سریع

ارائه خدمات در سریع ترین زمان

icon جوابدهی

مشاهده آنلاین جواب آزمایش

icon کادر مجرب

برای آسایش شما

icon پذیرش آنلاین

به صورت آنلاین پذیرش شوید

درباره ما

آزمایشگاه آکسون اصفهان

نوع فعالیت: تشخیص طبی، پاتوبیولوژی و سیتولوژی

بیشتر
icon
اصفهان خیابان وحید نبش چهارراه رودکی
icon

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
icon
03137866333 - 03137866334

آخرین مطالب

رویZINC  روی یا همان زینک، یک ماده معدنی ضروری است که بدن ما نمی‌تواند آن را تولید یا ذخیره کند. از آنجا که بدن ما به طور طبیعی روی تولید نمی‌کند،
فروردين 24, 1401. by مدیریت
عفونت ادراری UTI عفونت ادراری به معنی عفونت در هر یک از قسمت های دستگاه ادراری است و می تواند کلیه های، مجاری و یا مثانه را درگیر کند.
فروردين 24, 1401. by مدیریت
کبد و آزمایش های مرتبط كبد يكي از بزرگ‌ترین ارگان‌های بدن است كه در  سمت راست بالاي ناحيه شكمي در پشت آخرين دنده قرار گرفته است. كار كبد،
فروردين 24, 1401. by مدیریت
اینستاگرام آکسون

اطلاعات تماس

 • اصفهان خیابان وحید
  نبش چهارراه رودکی
 • تلفن: 37866333-031
 •          031-37866334
 • ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 • ساعت کاری: 7 الی 21
Top